Univerzita finančnej pohody. Dozviete sa upgradované rady našej babičky, ktoré zmenia váš život na nepoznanie. Ak ich začnete vykonávať, nebudete mať dlhy, ani stres kvôli peniazom a prestanete žiť od výplaty k výplate.

Kurz som si kúpil za 90 dolárov a neľutujem, je peckový. Dal mi najdôležitejšie informácie a zručnosti z osobných financií a navždy bude tvoriť základ môjho finančného plánu. Za tie peniaze je to v dlhodobom horizonte ako zadarmo.

Autorom Financial peace university je najznámejší americký expert pre osobné financie Dave Ramsey

Veďte život ako nikto iný, aby ste neskôr mohli žiť a dávať ako nikto iný. Dave Ramsey

Radikálny, pretože je inširovaný kresťanstvom. Teda tomu, čomu v našich zemepisných šírkach hovoríme rady od babičky. V dnešnej dobe, keď sme bombardovaní reklamami, peniaze sú lacné a platy nízke, sa môže javiť takýto životný štýl ako radikálny. 

Takže Dave neučí nič mimozemské ani doteraz nevyslovené. Vlastne to sú také upgradované rady našej babičkyRozdiely sú tam štyri. 

1 – V FPU dostane konkrétne ciele a konkrétne čísla. Vždy budete vedieť, čo robiť. Ani jediný deň nebudete tápať, váhať a nerobiť nič. Máte focus.

2 – Zároveň je zameraná na zmenu správania. Nie na čísla a vyčerpávajúci objem informácií. Keby boli financie o číslach, každý matematik by bol bohatý.

3 – Máte k dispozícii skúsenosti iných ľudí. Prečítajte si, ako sa mnohým Američanom zmenil život na nepoznanie. Viete, že to funguje, dôverujete tomu.

4 – Dostanete finančný plán pre život. Veľa ľudí by tieto veci robilo, ale nikto im nepovie, čo a v akom poradí robiť. Vy to dostanete na zlatom podnose.

Prečo riadiť financie?

Rozpočet, percentá, úroky, odkladanie. Domáce účtovníctvo. K čomu to všetko?

Správne riadené financie znamenajú značne kvalitnejší život. Zlé riadené financie znamenajú podstatne horší život. Peniaze skrátka ovplyvňujú každú oblasť našich životov. Preto má zmysel zaoberať sa tým.

Osobné financie formujú každý deň života. Určujú kde bývame, čo jeme, čo si obliekame, či ideme do práce vystresovaní alebo či tam ideme radi. Koľko máme peňazí a čo si môžeme dovoliť kúpiť. Koľko ušetríme. Ako sa cítime. 

Či sa pohádame s partnerom a či manželstvo vydrží. Či máme stres a nervy. Aká je kvalita nášho života. Či máme auto, byt, aký budeme mať dôchodok. To, či zvládneme krízové situácie. Či si môžeme zobrať dlhšie voľno.

Ak financie neriadíte, zákonite sú tieto veci zlé, nenaplnené, v červených číslach…

Hlavne pre koho je FPU vhodná?

1 – Pre mladých, ktorí sa osamostatnili. Kto má mozog, tak aspoň tuší, že musí šetriť na bývanie a tak. FPU mladým ľuďom dá plán, ciele a motiváciu to robiť hneď teraz a na plný výkon. Pretože v každej chvíli budú vedieť, čo robiť.

2 – Chronickému dlžníkovi. Dave je známy hlavne kvôli boju proti úverovému otroctvu a pre techniku snehovej gule, vďaka ktorej zlikvidujete vaše dlhy. Namiesto využívania drahých úverov sa naučíte šetriť. Kurz teda pomôže dlžníkom dostať sa z dlhov.

Mladí Slováci majú podľa štatistík problém s enormným zadlžovaním sa. FPU im ukáže, ako nepoužívať drahé úvery a nastaviť systém šetrenia.

3 – Ak máte problém prežiť k ďalšej výplate. Mávate pár dní pred výplatou prázdny účet? Musíte si pred koncom mesiaca požičať? Nemáte úspory? Aj tieto problémy postupne zmiznú.

4 – Ak nemáte dobrý money management. Nech ste v akejkoľvek fáze života a v akýchkoľvek rokoch, ak sa vám zdá, že máte medzery v money managemente a chcete zvýšiť finančnú gramotnosť, FPU je pre vás.

Sedem detských krôčkov

Stavebným kameňom, na ktorom je kurz postavený a ktorý rozširuje, je sedem detských krôčkov. Baby steps sú Daveho finančný plán pre život. Od malej rezervy cez vlastné bývanie až po dividendy na dôchodku. Sú to úplne základy.

Baby step 1 – Vytvoriť finančnú rezervu 1000 eur
Baby step 2 – Splatiť všetky dlhy pomocou techniky snehovej gule
Baby step 3 – Ušetriť 3 až 6 mesačných výdavkov pre prípady núdze
Baby step 4 – Investovať 15% príjmu

Baby step 5 – Našetriť na štúdium pre deti
Baby step 6 – Predčasne splatiť hypotéku na byt alebo dom
Baby step 7 – Budovať bohatstvo a štedro dávať

O detských krôčkoch som písal v predchádzajúcom blogu.

Pozrime sa na lekcie univerzity finančnej pohody.

Lekcia 1: Super savings

V prvej lekcii sa dozviete, ako šetriť podľa kresťanských zásad (ako babka). Bude to ťažké, náročné, no funguje to, sľubuje Dave. Nejde však o nič mystické, teologické, prípadne teoretické. Dostanete návod aplikovateľný v každodennom živote. Tí, čo sa ho budú držať, vykážu mimoriadne výsledky.

Základ je šetrenie. Ak si navyknete šetriť, finančnú slobodu dosiahnete. Šetrenie sa musí stať vašou prioritou. Prakticky, filozoficky, aj teoreticky. Musíte si zvyknúť žiť pod vaše pomery a možnosti.

Že zarobíte viac, keď nemáte dosť, je hlúpy názor. Nemôžete zarobiť viac ako je ľudská hlúposť. Tá vás vždy dobehne – zozadu. Sú ľudia zarábajúci ďaleko nadpriemerné čiastky, no pomaly si nemôžu dovoliť benzín alebo lieky. Aj oni si mysleli, že stále zarobia viac.

Toxické presvedčenie rozkladajúce šancu vziať financie do vlastných rúk je, že ste zlý a amorálny, keď máte peniaze. Ak je vaše presvedčenie takéto, nespravíte kroky vedúce k tomu, aby ste peniaze mali. Nebudete robiť niečo, čo je v rozpore s vašim presvedčením.

Podľa Daveho Biblia vraví, že peniaze sú morálne neutrálne, koreňom zla je láska k peniazom. Názor, že ak máte peniaze, ste zlý človek, vraj je pseudokresťanský. Veď keď nebudú mať kresťania peniaze, kto ich bude mať? Druhá strana. (Asi myslel diabla). Kto bude stavať domy a kŕmiť bezdomovcov?

Mám pochybnosti, či by tento moderný americký výklad Biblie prešiel aj u nás. 🙂

Ale pozor! Rezerva nie je investícia. Je poistením. Poistenie vám neprináša peniaze, ale stojí peniaze, aby ochránilo vaše investície a majetok. Preto tieto peniaze neinvestujte a neľutujte, že vám rezerva nezarába.

K veľkým nákupom. K definícii dospelosti patrí vedieť si odložiť radosť. Dospelí majú plán, ktorého sa držia. Deti robia, čo je príjemné. Ak chcete kúpiť niečo drahé, našetrite na to.

Tento článok je výber toho najdôležitejšieho z najdôležitejšieho z FPU. Ak chcete dôkladnejšie spracovanie, ktoré som spravil najprv pre osobné účely, stiahnete ho kliknutím sem.

Lekcia 2: Peniaze vo vzťahu

Dozviete sa, ako spoločne s partnerom riadiť rodinné financie a nerozhádať sa. Osobnosti vzhľadom na vzťah k peniazom delíme na tri kategórie: Muži a ženy. Sporivý a míňajúci. Nerd a slobodná duša. Každý z nás patrí na nejakú stranu.

Muži a ženy nahliadajú na financie inak. Muži hovoria o faktoch. Ženy o emóciách. Muži môžu byť emocionálni a ženy faktické, no vo všeobecnosti je naše nastavenie fakty a emócie. Muži vytvárajú vzťahy činnosťou. Ženy vytvárajú vzťahy komunikáciou. My muži, nevieme čo to je. Je to pre nás zvláštne. Muži sa definujú schopnosťou niečo dosiahnuť. Ženy sa definujú kvalitou ich vzťahov.

Pre ženy je mimoriadne dôležitý pocit bezpečia. Kvôli strate zamestnania sa necíti bezpečne, bojí sa.

Keď sa povie, že majú dať dokopy 5 tisíc eur, muž povie, že to nie je dosť sofistikované, ale žena povie, že toto je najdôležitejší kľúč k našej finančnej nezávislosti. Muž chce s tými peniazmi niečo spraviť, investovať ich niekam. Žena povie, že to treba nechať tam.

Investícia do vzťahu, aspoň čo sa týka penazí, je spoločne plánovať rozpočet a mať finančnú rezervu. Vďaka rezerve bude žena pokojná a kľudná. Chlapi to nemusia chápať, len to stačí spraviť. 🙂

Vinou finančných problémov muž stráca sebaúctu. Peniaze pre nich predstavujú skóre. Takže milé dámy, keď máte vy a váš partner finančné ťažkosti, partner sa necíti najlepšie. Posledné, čo teraz potrebuje, je škriekajúca čivava pobehujúca okolo.

Ženy vo finančných problémoch cítia strach. Peniaze pre ženy prezentujú bezpečnosť v takom zmysle, ako to chlap nechápe. Ak ste ženatý a lietate v dlhoch, vaša žena potrebuje šesť nesexuálnych objatí denne.

Druhá kategória osobností je sporivý a míňajúci. Jeden potrebuje druhého. Ktorý by mal robiť rodinné finančné rozhodnutia? Robte rozhodnutia spoločne a rešpektujte druhého.

Žena netúži vychovávať veľké dospelé dieťa. Vyvoláva to konflikty. Muž musí povedať: “Nezakážem ti to. Nebudem sa s tebou hádať. Financie zvládneme spoločne.” Žena má povedať: “Ja som bola ten problém a teraz budem súčasťou riešenia.”

Posledná kategória je nerd a slobodná duša. Nerd je viac administratívny. Rád rozpočtuje, dáva mu to pocit kontroly. Je číselný typ. Zbožňuje detaily a všetko má zorganizované. Býva sporivý, ale nie je to pravidlo. Slobodná duša môže pôsobiť nezodpovedne, nemá dril, rada sa zabáva.

Nerdovou chybou je, keď príde za voľnou dušou s hotovým rozpočtom. Tá mu povie, že sa na to pozrie neskôr. A začína to. Tento chlap je posadnutý kontrolou! Desí ma. Nerd sa desí tiež. Ako to zvládnem s peniazmi? Ona sa nevie správať! A začína je na svete.

Stretnutie má tri pravidlá pre každú stranu.

Pravidlá pre nerdov:

  • Posuňte účet k polovičke s vašími názormi a buďte ticho.
  • Je to stretnutie, nie víkendový finančný summit. Nebudete tam 17 dní, kým nenájdete zhodu. Máte na to 20 minút.
  • Musíte trvať na tom, že voľná duša niečo na rozpočte zmení. Na názore polovičky záleží.

A pre slobodné duše:

  • Musíte sa zúčastniť stretnutia o rozpočte. Fyzicky, aj duchom byť prítomný.
  • Musíte používať diplomatickú jemnosť. “Zlato, myslím si, že 14 eur na jedlo je málo. A tu máš 1800 na golf. Neviem ako to funguje, no ja by som to vymenila.”
  • Nesmiete povedať: “Čokoľvek chceš, zlatko. Ty to zvládneš, ja idem robiť niečo iné.” Spolupracujte.

Lekcia 3: Plánovanie cashflow

Rozpočet je kľúčom k úspechu. Je alfou a omegou riadenia financií. Pretože ak vašim peniazom nepovieme kam majú ísť a čo majú robiť, rozutekajú sa na všetky strany. 

Podľa Daveho patrí rozpočet k najdôležitejším veciam, ktoré urobíte, možno je dokonca najdôležitejšia. Rozpočtom nad peniazmi získate nepredstaviteľnú moc. Nadobudnete pocit, že vám zvýšili plat. Zrazu budeme mať oveľa viac peňazí. 

Rozpočet je bod, kedy začnete kontrolovať peniaze vy, kedy začneme naše eurá sústrediť na finančné ciele a plniť baby steps. Rozpočet ste vy keď hovoríte peniazom, čo majú robiť.

Potrebujete ho. Peniaze sú živé. Hýbu sa. Sú divoké a nespútané. Sú mimo kontroly. Naša úloha je prinútiť peniaze správať sa správne. Bez rozpočtu sa budete vždy čudovať, kde sa podeli vaše peniaze.

Rozpočet formulujte na papiery, každý mesiac, než začne mesiac. Každý, úplne každý mesiac. Do konca života. Nový rozpočet musí byť unikátny pre každý nový mesiac.

Využívajte nulový rozpočet. Znamená to, že každé zarobené euro zaradíte do nejakej kategórie. Peniaze môžete minút, investovať, ušetriť, poslať na sporiaci účet, použiť na zaplatenie dlhov, nechať na účte. Viac o nulovom rozpočte kliknutím sem.

Položky v rozpočte zoradiť od najdôležitejšej (nájom, jedlo, cestovné) po menej podstatné (spotreba, zábava). Nezarobili ste dosť? Tak na posledné položky nezostanú peniaze.

Posledná rada na záver: plaťte v hotovosti. Pri bezhotovostnej platbe peniaze necítime tak, ako keby sme platili v hotovosti. S hotovosťou by ste zvýšene cien potravín cítili a nasledovala by emočná reakcia a snaha minúť menej.

Lekcia 4: Eliminovanie dlhov

Božské prikázanie znie: nulové dlhy za každých okolností. Žiadne povolené prečerpania, spotrebné úvery, kreditné karty, nákupy na splátky. Vždy plaťte v hotovosti. Aj za auto alebo dovolenku života plaťte v hotovosti. Požičajte si len na podnikanie a na hypotéku.

V Bibli sa pred dlhmi varuje, varuje, varuje a opäť varuje. Nehovorí sa v nej o sofistikovanom finančnom poradcovi a o dobrom a zlom dlhu. Kto má pravdu: váš zadĺžený poradca alebo Biblia?

Dlžník je otrokom veriteľa. Keď ste zadĺžený, ste otrok. Máte na rukách putá s železnou reťazou. Nie ste slobodný.

Koľko by ste vedeli ušetriť, investovať a darovať, keby ste nemali dlhy?

Refinancovanie nefunguje, nerieši podstatu problému. Problém je osoba v zrkadle. Ste to vy a vaše (zlo)zvyky. Konsolidujeme dlhy, no nezmeníme zvyky takže čoskoro sme tam, kde sme boli. Preto treba skoncovať s drahými uvermi a nastaviť systém šetrenia.

Lekcia 5: Buyer beware

V piatej lekcii Dave väčšinu videa dáva príklady, ako efektívne z nás firmy vedia vytiahnúť peniaze. Posolstvo lekcie je, že si máme strážiť peňaženku, nesmieme podľahnúť reklame a kupovať zbytočnosti.

Ak si niečo chcete kúpiť, počkajte do zajtra. Počkajte dva tri dni.

Spýtajte sa: potrebujem to alebo to chcem?

Buďte dospelí. Nebojte sa povedať našetrim som peniaze, pracoval som tvrdo, zapadá to do nášho celkového plánu, učinil som dospelé rozhodnutie, tak to chcem. Je to v poriadku.

Za peniaze si kúpite zábavu. Je v poriadku kúpiť si nejakú zábavu. Mali by ste to robiť. Avšak nehľadajte šťastie vo vlastníctve a nakupovaní. Kúpte si zábavu, ale nekupujte šťastie.

Veľký nákup prediskutujte s vašim životným partnerom.

Zbystrite pozornosť pri nákupoch nad 300 dolárov (na SK nad 100 eur). Ak zarábate viac, tak trochu viac. Ak ste na mizine, tak ešte menej.

Stojí to za váš čas strávený v práci? Stojí nový televízor za 800 hodín života? Stojí kebab po ceste z práce za jednu hodinu strávenú v práci?

Lekcia 6: Úloha poistenia

Perfektný herný plán potrebuje skvelý útok, ale aj skvelú obranu. To isté platí pre váš plán, ktorý vraví to, ako mienite zvládnuť váš život.

Super savings a plánovanie cashflow je ofenzíva. Tam získavate peniaze a hovoríte im, kam majú ísť. Lekcia štyri, eliminovanie dlhov, je o eliminovaní prekážok brzdiacich ofenzívu. Napokon, v Buyer beware sme zdvihli štít. Táto lekcia pridá čosi k defenzíve.

Úloha poistenia je defenzíva. Prenášate riziko na poisťovňu. Poistenie z vás boháča nespraví. Slúži na ochranu vecí, ktoré z vás spravia boháča – rezervu a investície. 

Bez poistenia vás niektoré udalosti dokážu finančne zruinovať. Na celé roky, niekedy aj na celý život. A vy toto nechcete. Poistenie je váš herný plán. Nechcete nechať vašu rodinu, budúcnosti a život, ktorý ste tak ťažko budovali napospas jednej nešťastnej udalosti.

Poistenie je otravné, lebo poistiť sa dá pomaly čokoľvek. Polovici nepotrebujeme a máme pocit, že to potrebujeme celé. To ľudí frustruje. Majú pocit, že za peniaze nedostávajú hodnotu.

Vo väčšine prípadov to vážne tak je, hovorí Dave. Preto ho finanční predajcovia, pardón poradcovia, predávajúci nesprávne produkty, nemajú moc v láske.

Dave Američanom radí, že čím viac majú hotovosti, tým menej poistenia potrebujete. Zaplatíte to v hotovosti. Platíte menej, nakoľko znášate viac rizika. A to si môžete dovoliť, ak ste dokončili baby step 3 – vybudovanú veľkú finančnú rezervu na 3 až 6 mesiacov.

Kúpte spoľahlivé a kvalitné auto, to je najlepšie havarijné poistenie, a najväčšia úspora.

Zodpovednosť si poistite na vysoké čiastky. Kvôli malým sumám sa s vami ťahať po súdoch nikto nebude. Keď sa pozriete na cenu poistenia zodpovednosti za bežné auto a za miliónové auto, uvidíte, že rozdiel je nízky.

Invalidita je veľká vec. Treba ju mať poistenú veľmi dobre.

Niekedy sa poistenie neoplatí. Dave spomína v Amerike poistenie pre opatrovanie v domove sociálnych služieb. Ak má Američan 60 a viac, je to povinnosť. Do 60 sa však neoplatí, lebo má nižšiu ako jedno percentnú šancu, že opatrovanie bude potrebovať. Inokedy áno.

Jeden spôsob, ako partnerovi poviete, že ho milujete, je pripraviť sa na najhoršie. Slúži na to životné poistenie. Keď umriete, ak umriete, partner dostane peniaze. Ak sa dožijete dôchodku, máte úspory (sporiaci element). 

Dave kritizuje sporiaci element. Kvôli vysokým poplatkom. ŽP zarobí mizerne. Treba ho brať skôr ako poistku pre prípad smrti a sporiaci prvok si nevšímať. Preferuje koncept samo-poistenia: finančné rezervy, investovanie, majetok, žiadne dlhy, splatená hypotéka.

Nekupujte nezmyselné pripoistenia. Nemusíte mať pripoistenú smrť náhodou. Budete mŕtvy rovnako. Nestojí to veľa, lebo existuje iba mizivá šanca, že to využijete. Poisťovne to vedia. Ak sa vám nepozdáva čiastka v prípade smrti, navýšte základ životného poistenia.

Výdavky neplaťte roky dopredu. Plánujte, myslite na ne, ale neplaťte dopredu. Peniaze radšej investujte. Zarobia viac.

Ľudia sa často pýtajú: kde je poistenie v baby steps? V rozpočte. Poistenie je položka rozpočtu, je to výdavok.

Lekcia 7: Dôchodok a vysoká škola

Pripomeňme si detské krôčky. Baby step 1 je rýchlo našetriť 1000 euro. Baby step 2 hovorí o splatení všetkých dlhov. Baby step 3 je vybudovanie veľkej finančnej rezervy. Teraz nasleduje BS4: investovanie 15-tich percent z vašeho príjmu do podielových listov alebo tretieho piliera.

Baby steps fungujú. ak ich robíte v správnom poradí. Trvá to dosť dlho. Trvá to skutočne dlho. Vyžaduje si to kopu námahy. Ale fungujú perfektne.

Investícia je vloženie finančných prostriedkov s očakávaním budúceho výnosu.

Dôvod prečo investovať je nech máte dôstojný dôchodok. Bohužial, Slovensko čaká demografická kríza. Štát bude vyplácať nízke dôchodky a to aj za cenu chronického zadĺženia sa. Nechcete na dôchodku počítať každý cent? Tak si musíte sporiť súkromne.

Dave nehovorí investovať 28%. Ani 17%. Presne 15% z príjmu domácnosti. Ani viac, ani menej. S tými peniaze stále máte čo robiť. Šetriť na štúdium na VŠ a splatiť hypotéku. Po splnení tých cieľov môžete vraziť maximum do investovania.

Vraj aj Biblii sa hovorí o diverzifikácii. Dave dokonca našiel a odcitoval konkrétny verš, ktorý hovorí, že máte dať peniaze na viac miest, lebo budúcnosť je neistá. 😀 😀 😀

Ale pozor! Investičnú stratégiu, ktorú Dave odporúča, kritizujú ju známy investori, komentátori a finanční poradcovia. Nechcem to komplikovať, dlhý zoznam dôvodov nájdete tu: Save like Dave Ramsey… Just don´t invest like him. Čiže dodržujte baby steps, investujte 15% príjmu, no konkrétne rozumy ako a kam investovať čerpajte z iného zdroja.

Nikdy si na investovanie nepožičiavajte. Nikdy, za žiadnych okolností. Investujte len ušetrené peniaze alebo peniaze prevyšujúce váš rozpočet.

Druhá časť lekcie je o štúdiu na vysokej škole a šetrení naň. Pre Slovensko to nie je relevantné. Hlavná lekcia od Rachel Cruze: pracovať popri štúdiu.

Lekcia 8: Nehnuteľnosti a hypotéka

Táto lekcia hovorí o baby step 6: Predčasne splatiť hypotéku za bývanie.

Automaticky, keď sa povie, že niekto žije v podnájme, si mnohí myslia, že by si radšej mal zobrať hypotéku. To nie je pravda. Nie každý a v každej situácii by si mal vziať hypotéku. Treba ísť po poradí. Kúpa nehnuteľnosti v zlom poradí je problém, nie riešenie.

Na platení podnájmu nie je nič zlé, ak to netrvá dlho. Dave mladému páru odporúča prvý rok spolupracovať a odkladať peniaze na bývanie. Pretože musíte vedieť spolupracovať ešte predtým, ako kúpite nehnuteľnosť.

Kedy ste pripravený na nákup nehnuteľnosti? Keď ste dosiahli BS3. Teda vtedy, keď máte veľkú rezervu a eliminované dlhy. Tu sa niekedy ľudia zastavia a začnú šetriť, aby mohli zaplatiť časť hypotéky v hotovosti a neplatili úroky. Tomu hovoríme BS3b a je to dobrý krok.

Ale nikdy, vážne nikdy neberte hypotéku, ak máte tisícové dlhy a žiadne peniaze. Lebo kupujete nehnuteľnosť keď ste na mizine a po uši zadĺžený. Skončí to zle, to je zákon schválnosti.

Hypotéka na nehnuteľnosť je vlastne vynútený sporiaci plán. Musíte tam posielať peniaze, ktoré nemôžete vybrať a dlh postupne mizne. Je aj ochrana proti inflácii. Keď vlastníte nehnuteľnosť a príde vysoká inflácia, ste na koni, jej hodnota rastie. Je to ako vlastniť firmu v ropnom priemysle, keď ceny nafty stúpajú. Tretia výhoda je, že cena nehnuteľnosti rastie bez zdanenia. Nemusíte reinvestovať, neplatíte za nárast hodnoty.

Lekcia 9: Veľké nedorozumenie

Baby step 7. Budovať bohatstvo a štedro dávať. Keď sa postaráte o seba, postarajte sa o druhých, pomáhajte im, buďte štedrí.

Možete robiť všetky tie veci, ktoré Dave učí a ktoré ste sa dozvedeli, lenže v prípade, že nepochopíte poslednej lekcii, nikdy nezažijete finančnú pohodu. Budete mať iba financie. Na túto cestu skĺzne mnoho ľudí, ktorí sa zaoberajú osobnými financiami.

Dopracovať sa k BS7 niekomu bude trvať dajme tomu 20 až 25 rokov. Deti sú osamostatnené, hypotka zaplatená, máte minimum dlhov a veľkú rezervu. Inému dlhšie, lebo sú v dlhoch alebo na začiatku života.

Veľké nedorozumenie je mylné presvedčenie, že čím pevnejšie budete peniaze držať, tým viac ich budete mať. Po matematickej stránke to vyzerá správne. Je to však opačne. Lakomosť a chamtivosť sú cesta do pekla. Bojíte sa, máte nepretržitý strach, že majetok stratíte. A nemáte finančnú pohodu – to, o čo ste sa celé roky snažili. 

Finančnú pohodu nedosiahnete nikdy, ak sa nenaučíte štedro dávať.

Nedovoľte, aby sa vám zmocnilo sebectvo. Sme len správcovia aktív nášho pána. Boh vlastní všetko. Všetko je jeho. My sme len sprácvocia a nám svoj majetok zveril do správy. Nikde však nenapísal, že ste sa stali vlastníkom. Myslieť si to je najväčší omyl osobných financií.

Darovať znamená premeniť naše srdce na krajšie. Nemôžete povedadť, že ste kresťaň a nasledovník pána, ak nie ste štedrý. Lebo štedrosť je súčasťou osoby pána a jeho syna. Pán chce, aby sme boli štedrejší a viac sa podoali na jeho obraz.

PRE a PROTI

+ Krok za krokom návod. Dostanete plán, konkrétne ciele a konkrétne čísla. To vás nabije energiou.

+++ Zmena správania. Daveho učenie je o najmä zmene správania, musíte urobiť trvalú zmenu seba a svojho myslenia.

+ Eliminácia stresu. Už po prvom detskom krôčku pocítite veľkú úľavu, nepretržitý strach kvôli peniazom vymizne.

+ Kúpa je záväzok. Obetoval som 90 eur za kurz. Kvôli tomu spravím aj to, do čoho sa mi predtým nechcelo – nulový rozpočet pred začiatkom mesiaca, týždenné rozpočety pre stravu, naplánovať jedlá a nakupovať naraz, kalendár nemíňacích dní,.

+ Dave je mimoriadne presvedčivý. Zapáli vás pre vec.

+ Skončí problém ako prežiť do ďalej výplaty. A pocit, že sa to nikdy nezmení. Milujem kontrolu, ktorú mi FPU nad peniazmi dalo.

+ Nezbohatnete. V Amerike sa to smie len šepkať: nie každý môže byť bohatý a vy asi tiež nebudete. Dave to nepovie priamo. Avšak myslí si to. Tomu zodpovedajú jeho rady. Sú reálne a určené pre priemerný mediánový príjem. Budete bohatý možno tak po desaťročiach investovania.

+ Skúsenosti iných ľudí. K dispozícii máte videá od desiatok Američanov, ktorým Dave pomohol a FB skupinu The Ramsey Baby Steps Community, kde sa babystepperi pýtajú a diskutujú. Dodá vám to motiváciu.

+ Zameranie na správanie. Baby steps a ďalšie rady sú zamerané na trvalú zmenu správania. Čo je super. Financie sú 20% vedomosti a 80% správanie.

+ Antikonzumerizmus. Všimli ste si, že riadenie osobných financií je dosť o antikonzume? Šťastie a osobné naplnenie nenájdete v nakupovaní a majetku.

– Cena. Pre niekoho, kto prežíva a nevie šetriť je dosť vysoká. Ak po odmyslení tohto faktoru je to výhodný nákup.

– Nuda. Keď sa zo získanej vedomosti a stane bežná súčasť života a z novej zručnosti rutina, začnete sa nudiť. Platiť dlhy, plánovať rozpočet a investovať je nudné. Nik vás nepochváli, neodmení. Uvidíte len “platba bola odoslaná”. Nadšenie a zápal sa vytratia.

– Žiadne rady ako zvýšiť príjem. Pramení to z toho, že nezbohatnete; budete mať priemerný mediánový príjem, plus mínus. Podľa Daveho máte len viac pracovať, predávať veci, šetriť, byť disciplínovanejší. 

Oplatí sa kúpiť to?

Takže stojí Financial peace univerzity za to? Budú to dobre investované peniaze?

Podľa mňa áno. Kupujete si vedomosti, zápal, spôsoby ako zmeniť správanie a hlavne overený finančný plán pre život.

Ak nemusíte kresťanské presvedčenie, tak to radšej nekupujte. Ale inak rozhodne áno. Lebo to proste funguje.

Nezabudnite, že detailne spracované lekcie FPU si môžete stiahnúť kliknutím sem.