Nedá mi to. Už dlho to chcem napísať. Motivačné veci nefungujú. Len sa budete na pár sekund cítiť fajn. Nič iné.

Motivačné citáty sú iba hlúpe afirmácie vyvolávajúce prchavé príjemné pocity. 

Príklad. Andy Winson. Niektorí navštivujú jeho prednášky pravidelne s nadšením. Ale v ich živote sa nič nezmení. Výsledky účastníkov do neba nevystrelia. Zvyčajne sú rovnaké ako pred jeho motivačnými prednáškami.

Pretože Winson preháňa a sľubuje nemožné. Jeho reč a sľuby, ktoré dáva, sú nadsadené. Nespravíte len tak skok o desiatky alebo stovky percent. To je nereálne. 

Niekedy ani ten dobrý pocit neprichádza. Našli ste gramatickú chybu?

Vlastne väčšina kurzov a sľubovaných benefitov sú nadsadené. Inak by stačilo absolvovať zopár kurzov a bol by z vás superman.

Investujete? Pracovný pokrok je rovnaký ako tu. Žiadne veľké skoky. Ale malé krôčky, ktoré sa sčítajú. Krivka grafu ide hore pomaly. Bodov zlomu, kedy objavíte prevratnú myšlienku alebo niečo zafunguje, je zanedbateľne málo.

Po motivačnom citáte sa na moment (pár sekúnd) budete cítiť fajn. Nič iné. Žiaden iný dopad prečítanie krásnej vetičky s obrázkom na facebooku mať nebude. Nepomôže vám to prekonať prekážky alebo čo. Ak vytrváte, tak iba kvôli vám, lebo VY ste silný človek.

Áno, postoj je dôležitý: mali by sme si veriť a vidieť situáciu pozitívne, robíme rozhodnutia na základe našich presvedčení.

Lenže motivačné veci posúvajú myslenie ľudí do roviny nemožného až absurdného. Ten, kto fičí na motivačných veciach pravdepodobne nerozmýšľa reálne, nie je schopný objektívne posúdiť a dešifrovať realitu.

Nevie posúdiť, čo je možné a čo je nie. V hlave má zmätok, čo je pravdepodobné a čo nepravdepodobné. Pre daný jav – typicky zbohatnutie ala Bill Gates – nevie povedať svoje šance.

Vidieť to hlavne na mladých premotivovaných “obchodníkoch”.

Chodia na predajné semináre. Sú napumpovaní motiváciou. Horia ambíciami. Budujú vzťahy. Nevzdávajú sa. Najskôr vybudujú seba, až potom veľký podnik. Pracujú v MLM. Hrajú pózu. Na facebook postujú motivačné citáty. Hľadajú nových ľudí pod seba.

ak chcete vybudovať veľký podnik, najskôr vybudujte seba. tomáš baťa

Hlúpa afirmácia.

Akurát že nerozmýšľajú reálne. Uviazli v americko-motivačnom svete bohatstva a nepravdepodobnosti. Zarábajú minimum. A nedarí sa im. 

Keď idú cez telefón predávať pre Telecom, nedokážu predať nič a prepustia ich. Teda nie sú schopní udržať si prácu, ktorú si udrží prakticky hocikto iný. Lenže oni idú svoje ďalej. Nedocvakne im, že niečo robia veľmi zle. Sú mimo. 

Fičať na motivácií je hrozná chyba. Takýto jedinec nedokáže objektívne posúdiť realitu, svoje možnosti, danú situáciu. Uviazol v motivačnom svete nepravdepodobnosti. Preto si nehľadá pozíciu, ktorá ho baví a nebuduje kvalifikáciu, aby tam mohol pracovať.

Predajné prednášky”, softskills a motivačné knihy sú nič. “Motivovaní obchodníci” ani po rokoch “vzdelávania” nedokážu vykonávať nijakú pracovnú pozíciu. V praxi sú nezamestnateľní.

Útočia na vysokoškolákov a vzdelávací systém. Veď život je ich škola. Absolvent technickej univerzity je zamestnateľný. Lenže oni nie. Aké ironické.

Rozhodujúca je kvalifikácia. Musíte vedieť robiť nejakú prácu. Softskills by k nej mali byť v pomere jedna ku piatim, jedna ku štyrom.