Dozviete sa o nevyhnutnosti spätnej väzby, osvedčeniach, hmatateľnom pláne, ale aj o kľúčových oblastiach života.

 

Spätná väzba je nevyhnutnosť

Čo hovorí o spätnej väzbe (feedback-u) internet?

Spätná väzba je reakcia na podnet. Nie ste zdravotne fit? Je to spätná väzba vášho tela na to, ako sa k nemu správate. Neustále sa hádate s blízkymi? Aj to je pre vás drahocenná spätná väzba, že by ste mali začať robiť niečo inak.

Spätná väzba môže byť pozitívna a negatívna. Práve v negatívnej spätnej väzbe je veľa dôležitých informácií. Minimálne toľko, ako pri tej pozitívnej. Vraví nám totiž, že niečo nerobíme správne. Že to čo robíme nefunguje a mali by sme zmeniť stratégiu, aby sme sa dostali k nášmu vytýčenému cieľu.

Je nesmierne dôležité zmeniť v prvom rade spôsob nazerania na negatívnu spätnú väzbu. Práve ona nám totiž dáva priestor na zlepšenie. Na každú spätnú väzbu sa treba pozerať s nadhľadom a s pocitom, že nám má niečo dať, nie vziať.

Časté chyby pri spätnej väzbe sú hnev a výčitky, zrútenie sa a ignorácia. Povedal vám niekto niečo, čo vás naštvalo? Mali ste pocit, že vás všetci len kritizujú, kritizujú a ich kritike nie je konca kraja? Poznáte ľudí, ktorí odmietajú názory iných a za správne považujú len tie svoje? Toto je ono.

Kľúčové je chcieť poznať spätnú väzbu bez ohľadu na to, či je negatívna alebo pozitívna. Pamätajte, že dôležité je to, aby ste o ňu žiadali vy sami.Pretože možno ani netušíte, že robíte niečo zle, kým vám to niekto nepovie. Od názoru sa však viete odraziť a zmeniť stratégiu. Práve úpravy, ktoré zavedieme na ceste za našimi cieľmi vďaka spätnej väzbe, nás dokážu k našim vysneným métam priblížiť alebo nás od nich vzdialiť.

Vyhýbanie sa pravde a zodpovednosti nevedie nikam.

A tak ďalej bla bla bla. To je jedno.

Inkriminovaný článok si môžete prečítať kliknutím sem.

Podstatné je toto: Pracovať izolovane je zlý nápad. Spätná väzba je nevyhnutnosť. Potrebujem ju vždy. Prácu potrebujem konfrontovať s konkurenciou, porovnávať. Pri zdarnom výsledku pokračovať. Po narazení zmeniť taktiku. 

1000 eur ušetrených za 4 mesiace je veľa, či málo? Neviem. Záleží od toho, ako to ide druhým. Kamarát ušetril 3000€ a to ešte ani nedoštudoval. Takže ide mi to šetrenie, alebo nie, ako to je?

 

Dve výšky – viac nie

Veční študenti striedajú školy ako ponožky. Vymýšľajú i počas magisterského štúdia. Každý mladý človek má právo prehodnotiť svoj názor. Ale iba raz. Musí situáciu zvážiť, spraviť správne rozhodnutie a dosiahnuť ho do konca. Stoj-čo-stoj.

Po zístení v prvom ročníku, že štúdiu nie je perspektívne alebo pre daného človeka vhodné, by sa mal hlboko zamyslieť a vybrať školu, ktorú dokáže dokončiť, pasuje mu a je perspektívna. Napriek pocitu stratenosti.

Rozumne zvážiť situáciu, urobiť rozhodnutie a doviesť ho do zdarného konca je známkou vyspelosti.

Už menej podstatné sú veci typu neskorý vstup na trhu práce a konkurencia mladších a snaživejších, absencia kvalifikácie, absencia výdrže a schopnosti doťahovať veci do konca, absencia osvedčenia o schopnosti vykonávať nemanuálnu prácu.

 

S (bežnou) prácou na Slovensku som skončil

Odmietam vykonávať priemernú prácu na Slovensku. Nekorektný prístup, klamanie a podvádzanie sú bežné praktiky. Manažéri bývajú otrasní bez rešpektu k podriadeným. Zárobky sú, samozrejme nízke. Pracovať na Slovensku sa neoplatí. zavádzanie a klamanie o tom najdôležitejšom, o výplate, je na dennom poriadku. Alebo aká úbohosť je okradnuť zamestnanca o dva gastrolístky v hodnote 7,40€? Pre takúto čiastku sa ani podvádzať neoplatí. Ale niekomu zjavne áno.

Preto som s (bežnou) prácou na Slovensku skončil. Bolo to rýchle zbohom. 

 

Rád pracujem a chcem odvádzať kvalitnú prácu. O dôvod viac vážiť si seba a svoju prácu. Ak práca na Slovensku, tak jedine na lepšej a dôstojnej pozícii. K tomu sa hneď dostanem.

 

Zeigen Sie mir Ihre Zeignisse, bitte

Ďalší problém, teda okrem absencie špecializácie: nemám osvedčenia. Pracoval som na množstve projektov a úloh (najmä vlastných) a driloval som niektoré schopnosti. Lenže nemám osvedčenia a certifikáty. Do životopisu si nič z toho nevložím. Zamestnávateľ preto nemôže vedieť, že to ovládam a upredností “kvalifkovanejšieho” uchádzača.

Preto musí byť moja priorita získať osvedčenia. Pre MS Office, jazyky, soft skills a pre danú pracovnú pozíciu… Ísť na stáže a dobrovoľníctvo.

Zamestnávateľovi musím vedieť doložiť kvalifikáciu. Tak jednoduché to je.

Radšej teda našetrím a absolvujem kurz než študovať veci z kníh na vlastnú päsť. Absolvovaním profesionálneho kurzu od odborníka prenášam na seba jeho autoritu. 

K samostatnej práci v skratke. Nepochybne je užitočné vedieť pracovať samostatne. No teraz by som chcel pracovať pod skúseným vedením. Dalo by mi to viac.

 

Plán do budúcnosti

Problém je, keď má človek web sám, nemôže sa venovať jednej veci a získať špecializáciu. Spravím to teda takto: Pôjdem doštudovať, budem žiť sám. Aby som nemusel robiť diferenciačné skúšky, prestúpim do BA až po roku. Finančne to bude ťažké, ale verím si. V Bratislave si nájdem prácu v Rakúsku na tri víkendy s príplatkami. Trochu ma podporí rodina. Takto finančne vyjdem.

Najvyššia priorita je pre mňa štúdium. Posnažím sa dosiahnuť perfektné študijné výsledky. Sekundárna priorita je z bezbolestného učenia spraviť to najlepšie, čo je v mojích silách.

Počas štúdia pomedzi ročníky skúsim nájsť stáž. Ak sa nepodarí, budem pracovať v Rakúsku a na mojom webe. Možno si doprajem nejaký kurz pre začínajúcich online podnikateľov.

Túžiť byť copywriter. Lenže na webe sa nemôžem venovať výhradne len copywritingu. Jediné čo môžem, je robiť viac obsahového marketingu. Preto nebudem teraz robiť copywriting.

Po absolvovaní štúdia začnem pracovať v Rakúsku. Cieľ je ušetriť 2000-2500€ na profesionálne kurzy pre copywriting plus životné náklady. Nestojí za to trápiť sa, byť frustrovaný, tápať a tvrdo získavať začiatočnícke skúsenosti.

Rýchlejšia možnosť je makať v zahraničí a za pár mesiacov našetriť peniaze na špičkové kurzy. Keď do toho vrazím taký balík peňazí, určite sa zamestnám.

Takže mám realizovateľný plán, ktorého body mám plne pod kontrolou a môžem ich splniť.

Uvažoval som o štúdiu vo Viedni. Lenže to by som vstúpil na trh práce ako 27-ročný, čo je neskoro. Lebo len málokto v Rakúsku študuje 5 rokov.

Dobrá správa je, že mám možnosť aj bez kvalifikácie zarábať v normálnej práci a mať voľbý čas: kombináciou práca v Rakúsku + život v Bratislave + predaj cez net. Viem ušetriť a mám možnosť zarábať nadpriemerne. Tak si môžem “nakúpiť kvalifikáciu”.

Vlastne, so znalosťou nemčiny (pracovnou skúsenosťou a certifikátom) získam istotu nadpriemernej práce aj mzdy. Preto musí byť moja priorita môcť si do životopisu zapísať rok nepretržitej práce s nemčinou.

Stretol som s názorom, že mladý človek sa zamestná sám. Lebo sa chce živiť sám. Dobre. Ale nech sa potom pripraví buď to na nízky a nepravidelný príjem a veľký stres, alebo na bývanie u rodičov takmer do tridsiatky.

 

Dohoda o výkone práce: komentár netreba… Či predsa?

Úvahy o práci na Slovensku a plánoch do budúcnosti ma privádzajú k poslednej veci: k zamestnávaní na dohodu.

Je neuveriteľné, že niečo také ako dohoda o výkone práce môže v 21. storočí v strede Európy existovať. Je to tak flexibilné, že zamestnanec nemá ochranu. Je to to Miklošové “flexibilné uplatnenie sa na trhu práce”. No a potom, keď bola vysoká nezamestnanosť, si človek normálnu prácu hľadal rok. Dohoda umožňuje spraviť z pracujúcich nádenníkov a uvrhnúť ich do existenčných problémov.

Áno, pán Mikloš: flexibilne sa uplatním – na rakúskom trhu práce. Dohoda je ideálna na takéto flexibilné uplatnenie. Ďakujem.

Nevedieť si nájsť prácu ináč ako cez pracovnú agentúru je známkou neschopnosti. Veď do agentúry stačí len prísť a človeku “dajú prácu”. Tomu bude aj zodpovedať. Jednoduché pomocné práce, pri ktorých sa človek “zasekne”.

Najmä pre mladého človeka pracujúceho cez agentúru má byť cieľom vymaniť sa zo začarovaného kruhu agentúrneho zamestnávania. To znamená nájsť si dôstojnú prácu priamo pod firmou. Nay, DATARD, Alza, H&M, New Yorker, Intersport, v nákupných centrách, v centre mesta.

Hoci ani priemerná práca v zahraničí nie je veľká výhra. Úprimne, je to bullshit job. Ale stále lepšie ako priemerná práca na Slovensku. Dá sa zarobiť a ušetriť a hlavne je to dôstojnejšie.

 

Byť zodpovedný a starať sa o seba je úžasné

Starám sa sám o seba. Platím účty. Musím chodiť do práce a starať sa o seba. Šetriť. Premýšľať. Kombinovať a kalkulovať. Každá chyba ma stojí čas alebo peniaze. Nezaplatím nájom, bývam pod mostom. Nenašetrím si, nekúpim si nič drahé. A je to úžasné. Presne toto som potreboval.

Poniektorí žijú do tridsiatky doma. Hotová katastrofa. Lepšie žiť na minime a mať stoeprcentnú zodpovednosť ako mama hotel. Práveže núdza tlačí na zlepšenie situácie. (Aspoň u mňa.)

 

Nemôžem získať špecializáciu, web musí fungovať celý

Spravovať prakticky celú webstránku môže znamenať problém. Vinou absencie špecializácie. Web musí fungovať celý. Každý predajný krok. Všetky kľúčové zložky webstránky. Aj technické veci. K tomu mm ešte predmet podnikania: efektívne štúdium. Aj v ňom musím rozširovať moje obzory a testovať ho. Inými slovami: nemôžem získať špecializáciu.

Nedá sa mi zamerať len na písanie. Nemôžem napríklad napísať tri články a jednu predajnú stránku týždenne, každý týždeň.

Existujú ľudia, ktorí celý čas strávili v jednej špecifickej oblasti. Firmy hľadajú hlavne ľudí, ktorí vedia robiť jednu vec do hĺbky. Tak im to na pracovnom trhu ide ďaleko lepšie.

Copywriting by som musel začínať prakticky od začiatku. Plus trvalo by to hrozne dlho. Zároveň by som musel nechať bezbolestné učenie tak. To nie. Radšej z neho spravím to najlepšie, čo viem a našetrím si na kurzy copywritingu po škole.

Dalo by sa ísť do menšej firmy, ale nie s vážnymi zdravotnými problémami.

 

Tím

Pre bezbolestné učenie by som mal nájsť aspoň jedného blogera/blogerku. Nebudem ma všetko sám. Budem sa môcť venovať koncepčným a predajným veciam a produktom. Aj blogerka získa riadok do životopisu a aspoň nejaký príjem. 

 

Dve kľúčové oblasti života

Identifikoval som dve kľúčové oblasti života: osobné financie a time management. Sme s nimi v každodennom kontakte. Ovplyvňujú to, ako vyzerá každý náš deň.

Osobné financie: oblasť o tom, ako rozdeliť peniaze medzi spotrebu, šetrenie a investície. Najčastejšie chyby, výdavky, ciele, rozpočet, domáce účtovníctvo, plánovanie financií, úvery a dlhy, finančná rezerva, poistenie, zhodnocovanie úspor a investovanie.

Toto rozhoduje o tom, či mám peniaze alebo nie. Či bývam v najlacnejšom – alebo v lepšom. Či mám dlhy alebo či nie. Či si môžem dovoliť ísť na dovolenku alebo či nie. Či mám zvládneme turbolentné obdobie alebo či nie.

Time management: disciplína ako efektívne alokovať čas. Stanovenie priorít. Vytýčenie SMART cieľov. Určenie záväzkov. Vylúčenie menej podstatného. Využívanie psychológie. Boj proti prokrastinácii.

Vďaka nemu nebudem alebo budem mať čas. Nebudem alebo budem stíhať. Dokážem alebo nedokážem splniť predsavzaté úlohy. Prestanem odkladať veci “na neskôr”. Za deň stihnem viac. Zbavím sa stresu a nervozity.

Pridať k týmto oblastiam sa dá:

  • zdravú stravu,
  • cvičenie,
  • a zručnosti a vedomosti pre prácu.
Categories: Postoje a postrehy